Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 

 KuTyAfAjTK
 
pOls GoNdOzs
 
NeVeLSe
 
FeLsZeReLSe
 
GyErEk kUtYa
 
BeTeGsgEk
 
KuTyA TPlls
 
KuTys SpOrToK

Msllatok

 lLaTkk

Kutys jtkok            

 JTKoK

Vidik                               

 ViDek


ennyien voltunk
Induls: 2006-06-20
 
ris snauzer

ltalnos megjelens: Az ris schnauzer nagytott, erõstett vltozata a schnauzernek. Drtszõrû, nagytermetû, inkbb zmk, mint karcs kutya. Testfelptse kvadratikus, mely azt jelenti, hogy testhosszsga kzel azonos marmagassgval. Nem flnk, rmenõssge, mely higgadtsggal s nyugodtsggal prosul, jfajta karakterr teszi. Megbzhat, gazdjhoz felttlen hû. Rettenthetetlen btorsg, jindulat termszet s gyermekszeretet jellemzi. sszessgben egy dacos, harcra ksz, tiszteletremlt kinzetû kutya. Nagyon fejlett rzkszerveinek, reakcierejnek, kikpezhetõsgnek, erejnek, llhatatossgnak, gyorsasgnak, az idõjrs viszontagsgaival s a betegsgekkel szembeni ellenllkpessgnek ksznhetõen kivlan alkalmas arra, hogy kemny s szvs szolglati munkakutyv vljon.

Rszletes standard

Fej: Erõteljes, nyjtott formj, erõsen kill tarkcsont nlkl, a szemtõl az orrhegyig fokozatosan keskenyedõ. A fejnek az orrvg s a nyakszirtcsont kztt mrt hosszsga a ht hosszsgnak (a mar s a farktõ kztti tvolsgnak) krlbell a fele. Ez a kutya lendletes felptst igazolja. A homlok a szemldknl domboran formldik, az egyenes orrnyereg prhuzamos a rnctalan, lapos homlok meghosszabbtott vonalval. A rgizomzat erõsen fejlett, de a forms fejet (szõrzet fedi) nem torztja el a pofa. A fang kzepesen velt, kben vgzõdik. Az orrhegy tmtt, fekete. Az ajkak jl illeszkednek, minden sznvltozatnl feketk.

Fogazat: A tkletes metszõfogazat erõs, teljesen fehr, jl zrd, ollszerû haraps jellemzi.

Flek: A kurttott flek magasan tûzttek, egyformra vgottak s egyenes tartsak.(A kuprozst Nmetorszgban 1987. janur 1-ta, az llatvdelmi trvny mdostsa miatt, tiltjk.)A vgatlan flek is magasan tûzttek, V-formjak, tõbõl hajlott begyûrõdssel, vagy enyhn ll, vgn elõrehajlak, de mindenkppen szimmetrikusak.

Szemek: A stt szemek ovlisak, ell lõk. Az als szemhj a szemhez simul gy, hogy a ktõhrtya nem lthat.

Nyak: A nemesen (kecsesen) lendletes nyak erõs, sem rvid, sem kvr nem lehet. A nyakszirt (tark) kiemelkedõen velt, a bõr feszes s rnctalan (szraz). A jl szgelt nyak a trzzsel 50 fokos szget zr be.

Trzs: A mell meglehetõsen szles, laposan barzdlt s keresztirnyban ovlis. J veltsg esetn a knyk magassgig hzdik. Az elõ mell a vllizletek fltt kiemelkedõ kezdete a szegycsontnak, a vllizlet s a felkarcsont marknsan fejlett. Az als mell htrafel enyhn nvekszik s tvonul az erõsen felhzott hason. Az utols bordahajlattl a cspõig val tvolsg rvid, mely ltal a kutya zrtnak tûnik. A trzs hossza krlbell a marmagassgnak felel meg. (Az eltrs legfeljebb a marmagassg 10%-a lehet.) A ht rvid, gyengn lejt. A felsõ hatsvonal nem hajszlegyenes, hanem egy knnyû, kecses lendletet sugall, melyet a mar erõs csigolyjn, a hton s az enyhn legmblydõ faron keresztl a farokig kpez.

Farok: A farok magasan helyezkedik el, flll, legfeljebb 3 tagig visszavgott.

Mellsõ vgtagok: A ferde lapockk s felkar j (kb. 100 fokban) szgben helyezkednek el s laposan, de erõsen izmosak. Az elsõ lbak - mint ltalban - egyenesek, a knyk fggõleges.

Hts vgtagok: A combok ferdn llnak s erõs izomzatak, a bokaizletetek forms szgellsûek.

Talpak: A mancsok rvidek, kerekek s erõsen zrtak. Felfel domborod lbujjak (mancstalp) stt krmkkel, kemny talpak.

Szõrzet: Szlks drtszõrzet, kemny s sûrû tmtt aljszõrrel. A fedõszõr szlks, sem bozontos, sem hullmos nem lehet s semmikppen sem rvid. A szj krl kpzõdtt durva szakll s a bozontos szemldk, mely bernykolja a szemeket tipikus jegyei az ris schnauzernek.

Szn: Lehet tiszta fekete, sbors sznû. A sbors sznnek, mint tenysztsi clnak, egy kzepes rnyalat felel meg, pigmentezett borszs szrke algyapjbl. Megengedett a stt fmszrktõl az ezstszûrkig minden rnyalat. Fehr foltok a fejen, a mellen s a lbakon nem megengedettek.

Mret: A marmagassg 60-70 cm.

Mozgs: Lendletes, gets kzben tlsan rakja lbait.

Hibk: Otrombbb, knnyebb, alacsonyabb felpts, nehezebb, vagy kerekebb fej, homlokrnc, mlyen lõ, vagy rosszul cscsosod flek, vilgos s nagyon-nagy, vagy kerek szemek, erõsen elõreugr pofacsont, laza nyakszõrzet, szarvasnyak, r-, elõ-, htraharaps, szopornyics fogazat, rvid, hegyes, vagy keskeny fang. Tl hossz, felvont, vagy laza ht, pontyht, belsõ far, nylfarok, kifel fordul knyk, befel fordul sarok, meredek, vagy hord alak () hts lbak, hossz mancsok, poroszkls, tl rvid, tl hossz, puha, hullmos, bolyhos s selymes szõrzet, angolnavonal, fekete nyereg s foltok, htszj, csapott far, terrierjelleg.

Az ris schnauzer jelleme

A fajta irnt rdeklõdõknek fontos tudniuk, hogy az ris schnauzer, fggetlenl attl, hogy kan vagy szuka, kimagasl jellemvonsokkal rendelkezik: szeretetteljes s alkalmazkod, bivalyerõs, kitart s ber, mrtktartan bizalmatlan az idegenekkel szemben; sohasem haraps, kiszmthat viselkedsû, ha bartunkk fogadtuk s ha a csaldon, a falkn bell kialakult a helyes sorrend. Ms kutyafajtk tenysztõi termszetesen ugyanezt lltjk sajt kedvenckrõl, ennek ellenre igazolva lthatjuk vlemnynket minden olyan esetben, amikor valaki egy korbban tartott kutyafajta utn ris schnauzer tartv vlik. Nem jellemzõ r a csahols s jl tarthat akr laksban, akr kennelben. Mindkt esetben azonban szem elõtt kell tartani mrhetetlen mozgsignyt s ennek megfelelõen foglalkozni vele. Rendkvli szeretethsge kvetkezetes csaldi kapcsolatot ignyel: Vgrvnyesen nem lehet azt a feltevst igazolni, hogy az ris schnauzer egygazds kutya lenne, de az ktsgtelen, hogy kikpzs alatt idegenkedik a vezetõcsertõl. Szmos teljestmnysportol azt lltja, hogy az ris schnauzert nehz kikpezni, ennl fogva csak rszben alkalmas sportkutynak. Eme llts valsznûleg a schnauzer nyakassgra vonatkozik, azonban a sok kivl sport s munkateljestmny bizonytja, hogy aki megtanulja a “schnauzer-nyelvet”, az kimagasl eredmnyeket rhet el ezen a tren is. Az igazi ris schnauzer nyugodt s ntudatos, az idegeneket nem ktelen ugatssal fogadja, nem lp fel azonnal tmadlag, hanem azzal a killssal, hogy “Itt vagyok n. s te ki vagy?”. Ezrt tancsos minden idegenknt kzlekedõnek, aki ris schnauzer birtokra lp, ezt a nagyvonal hzigazdagesztust respektlni. A csaldi krn bell gyngd, br vrmrsklete heves: idelis kutya a vllalkoz kedvû embereknek, mindenek elõtt a csald fiatal tagjainak. Olyan kutya, amelyik mg a legkemnyebb jtk sorn sem srtõdik meg gyorsan, s amelyik mindentt ott akar lenni, bersgt, õrzõ-vdõ szerept egy percre sem feledi: az ris schnauzer szletett õrzõ-vdõ kutya, ezt sohasem kell tanulniuk. Ha valamit a fejkbe vesznek, iszonyan nfejûek tudnak lenni. Aki azt szeretn, hogy schnauzere problmamentes legyen, ksz kell legyen a nevels elejn minden parancsot hromszor elmondani: az elsõre a kutya felemeli a fejt, a msodiknl engedelmeskedik, hacsak nem jn valami ms, rdekes dolog kzbe. Ekkor kell a harmadik parancssznak elhangoznia, s rgtn utna dicsrni kell az llatot. Durvasggal s katonai szigorral az ris schnauzernl nem lehet semmit sem elrni! Persze szp szval sem lehet krlelni sok eredmnnyel. Kvetkezetesnek, kemnynek kell lenni, de nem durvnak. Megfelelõ mennyisgû humorral j, ha rendelkezik a gazda, hiszen csak gy tudja rtkelni kutyja “humort”, mely nllan megtanult mutatvnyok bemutatsban nyilvnul meg: kinyitja az ajtt, kirmolja a szemetet s imd lopni - mindent, ami ehetõ, vagy legalbbis megrghat.

Gerencsr Balzs

A schnauzer trtnete

Sok kutyafajtt szrmaztatnak az õsidõk tõzegkutyjtl, amely az satsok eredmnyei szerint 12 ezer vvel ezelõtt lhetett. A fejlõdsi folyamat pontosan mg ma sincs kidertve, de az eurpai leletek azt bizonytottk, hogy tbb fajtnak a koponya- s testformja mr 4000 vvel ezelõtt is egysges volt. A tõzegkutytl szrmaztatjk a pinschereket, s a pinscherek csaldjbl (drtszõrû pinschertõl) vezetik le a schnauzerek eredett. E nmet fajta megjelense a XV. szzadra datldik. Wrttemberg, a badeni s bajor nagyhercegsgek terletn, valamint Svjc szaki rszn, hegyi teleplseken lt. Azokban a rgi idõkben, amikor az eurpai kontinensek hromnegyedt mg erdõk bortottk, s csak a lfogat vontatst ismertk, az utazs, a kereskedõkaravnok, serfõzõk, tja, a marhacsordk hajtsa bizony nem egyszer veszlyes expedcinak szmtott. Ezeken a vidkeken a szolgaszemlyzethez hozztartozott a schnauzer is, aki ott getett a lovak mellett, jelezve s megfutamtva az ellensget. A lovszokkal egytt az istllban aludtak. gy azutn a legkedvesebb szrakozsa a rgcslk vadszata volt. Ez a vadszszenvedly adta neki a rattler nevet is. Erõs, nyers, kemny llatok voltak, a mai kzp schnauzernek megfelelõ testfelptssel. Ksrõ s õrtevkenysgkn tl, a parasztportk, birtokok megveszthetetlen hzõrzõiknt tartottk õket.

Ha valaki egy schnauzerre rnz, a legfeltûnõbb rajta, a karakteres pofaszakll s szemldk. Innt kapta a nevt is: schnauze (pofs), amelyet - mivel komolytalannak tartottak - hivatalosan nagyon sokig nem fogadtak el. E kutyafajtt, mint schnauzert, elõszr 1842-ben emltik meg. Hrom fajtavltozata ismert, a mretnagysg szerint: ris, kzp s trpe.

Az ris schnauzer kialakulsban felttelezs szerint rszt kapott, a pinscher mellett, simaszõrû nmet terelõkutya is s a flandriai bouvier (egyes forrsok szerint a puli(!) is). E fajtavltozatnl elõszr 1850 krli killtson tallkozunk, ahol a feljegyzsek szerint a “Medveschnauzer” s a “Russ- (korom) schnauzer” nagy tetszst aratott. Az ris schnauzer az 1900-as vek elejn Mnchenben s krnykn volt a legsûrûbben megtallhat, s gy a kztudatban kialakult tves elkpzels miatt elõszr e fajtt mncheni schnauzernek neveztk el. Ez a tveds onnan szrmazott, hogy dr. Zurhell, az akkori Mnchener Schnauzerklub vezetõje 1909-ben sszeszmoltatta, hogy a vrosban abban az vben 462 ris schnauzer utn fizettek adt.

A bajor schnauzerklub killtsn 1909. oktber 7-n Mnchenben jelentek meg elõszr ris schnauzer nven. Boppel, kornak neves kynolgusa brlta el a felvezetett 27 kant s 2 szukt, melyekrõl tbbek kztt a kvetkezõket rta: “... Igen lenyûgzõ ltvny volt ezeket a jellegzetes, erõtõl duzzzad, rvid s hossz szõrû, de nagyrszben drtszõrû kemny fickkat tmegben ltni. Õszintn bevallom, nem siettem a brlattal, aszokatlan benyomsban gynyrkdtem ...” Ezen a killtson Boppel egy kant tartott tovbbtenysztsre alkalmasnak. Ez a kutya mlyfekete sznû volt (kevs fehr tûzssel) kemny drtszõrrel. Neve: Bitru v. Wienberg. Ezzel az apallattal kezdõdtt el az ris schnauzerek hivatalosan bejegyzett tenysztse, s õ volt az 1. trzsknyvi szmot viselõ egyed. A mncheni killts nagy eredmnye volt a standard meghatrozsa.

A pionr eredmnyekben fontos szerpet tlt be J. Berta, az 1880-19190-es vek hres szakrtõje, aki a schnauzer fajtajellegnek kialaktsban jeleskedett. gy vallott rluk: “lnk szjrs, hatrozott, tettreksz, nem ugats fajta. Temperamentumossga mellett szerny, sztoikus, csaknem filozfikus nyugalmat mutat, amely azonban pillanatok alatt tmad kedvbe megy t, s vadsgba csap. Okos, lelkiekben gazdag, kifejezsteli szemei elruljk a jellemt.” Õ volt az, aki az 1897-es erfurti killtson a drtszõrû trpe pinscherek kzl kiemelte azokat az egyedeket, akik stlusukban s testi felptskben az “elkpzelt” tpushoz kzeltettek, s ezzel megadta az indtst a trpe schnauzer megformlshoz.

A schnauzer egyre npszerûbb lett, fantasztikus szvssga, az idõjrs viszontagsgait jl br ereje, mozgkonysga, intelligencija univerzlis kutyv tettk.

Az ris schnauzert az 1900-as vek elejtõl mr szolglati s õrzõ-vdõ kutyaknt is kikpeztk. Az elsõ s msodik vilghborban hadikutyaknt kldnc munkra, sebesltek felkutatsra hasznltk. A rendõrsgi s az õrmunkban cscsteljestmnyeket nyjtott. Az I. Vilghbor utn Flix Ebner vezetsvel a schnauzer irnt komolyan rdeklõdõ szakemberek igyekeztek a Bajor-Alpokban s fennskokon fellelhetõ jobb egyedeket a fajta megõrzse s a tenyszts jraindtsa rdekben megvsrolni.

Sikeres munkjuk kvetkezmnyeknt a fajta elindult vilghdt tjra, s rvidesen vezetõ szerepet kapott a munkakutyk kztt. Edzettsge, ellenllkpessge, npszerûsgt mg inkbb nvelte. Gyorsan elterjedt a klnbzõ eurpai orszgokban is, s mr 1920-ban a tengeren tlon, s az llamokban is fellelhetõ volt.

Magyarorszgon a fajta elsõ*** hivatalos bejegyzse 1967-ben trtnt meg. A hazai schnauzerllomny alapti kztt voltak Simor Gyrgy, Vadcz Bla s Hokky Gyula bcsi is. Simor Gyrgy volt a tulajdonosa a Csehszlovkibl behozott elsõ kt fekete ris szuknak, Doris s Daisy z Maridonak (tksz.: 1,2). Az elsõ s-bors trpe, ugyanilyen sznû kzp s `79-ben az elsõ s-bors ris, Cora La Petit Tu In behozatala is az õ nevhez fûzõdik. Cora volt az itthoni s-bors risok õsanyja.

Szinte prhuzamosan kezdett foglalkozni a fekete risokkal Vadcz Bla is az NDK-bl behozott kt szukval, Gibsi s Gabi Dreiangellal (tksz.: 6,7). Az elsõ magyarorszgi almot is õ hozta le 1969 jliusban. Hokky Gyula bcsi neve a fekete trpe tenysztsnek az indtst fmjelzi. A schnauzerek hossz sora kvette a kezdeti lpseket, s a `80-as vekig NDK s cseh tenyszetekbõl kerltek a kutyk behozatalra.

A mind divatosabb vl ris schnauzereknl minõsgi vltozst az 1984/85-s esztendõ hozott. A sort Langer Sndor ltal, Gnther Binjash dortmundi tenyszetbõl behozott ICH. Cornix v.d. Hohen Ward nyitotta meg, s ezt kvettk a modern tpus ris schnauzerek NSZK s Hollandia legjobb vrvonal kanjainak - Marko's Clif, Hondo v. Gnterstal, Hasso v. Gnterstal, Iwan v.d. Lederhecke, Lars v.d. Noorderenk, Ibo v. Bergherbos - utdai.

HSK 1993-as Klubkilltsnak katalgusbl rta: Gerencsr Balzs

***A trzsknyvezst a II. Vilghbor utn jraindtottk! Az elsõ kt schnauzer gy:

Kan: Borstel v. Reichenstein MET 1. O. Sch. - Szl. 1935. VI. 17. (Muck v. d. Burg Heldenstein x Berbel v. Alt Heidelberg) Teny.: Fritz Beckenbach Tul.: Romeiser Lszl

Szuka: 2xHgy, Derbygy. Serra v. d. Burg Heldenstein MET 2. O. Sch. - Szl. 1935. IV. 18. (Muck v. d. Heldenstein x Gerta v. d. Burg Heldenstein) Teny.: H. Held Tul.: Sos Nagy Jnosn Joannovich Nra

(Az adatok az 1939. augusztus havi A Kutya 10. oldlrl valk!)


A schnauzer polsa

A schnauzer szmos elõnys tulajdonsggal rendelkezik, laksban s kertben egyarnt jl tarthat, amennyiben biztostjuk szmra a rendszeres testmozgst.Szõrnek mindennapos polsa nem ignyel klnleges s hosszan tart foglalkozst a tulajdonostl, br a szp, ds fejszõr kicsivel tbb gondot jelent. Naponta egyszer, tkezs utn (mivel a szakll belelg az telbe) tiszttsuk le nedves ruhval a poft, a zsiradkot tvoltsuk el s kefljk elõre a szõrzetet. Samponnal ne mossuk le, mert kiszrad s letredezik a fejszõr. Inkbb paraffinolajjal kenjk t s kefljk t, ez maximum egy perc. gy meggyõzõdhetnk arrl, hogy sta kzben - fõkpp nyron - a veszedelmes toklsz nem kerlt-e a lbujjak kz, vagy - tlen - nem ragadt-e h, vagy jg (ss l!) a talpprnk kz. Esõs idõben vrjuk meg, amg a kutya megszrad a stltats utn s kefljk ki, gy a sr kipereg a szõrbõl, nem lesz lucskos a szõnyeg.

A schnauzer standard elõrja: “... a szõrzet szlks, durva, egyenes drtszõrû a hton, a fejen s a lbakon hosszabb, puhbb, de nem selymes, vagy gndr...” Ezt a szõrminõsget kell szem elõtt tartani a tenysztsben s tartsban.

Elterjedt kozmetikai beavatkozs a nyrs, de ez a mdszer megvltoztatja a schnauzer szõrnek minõsgt. A szakszerû kozmetika a trimmels. A szlks szõrzet a nyrs kvetkeztben elpuhul, elveszti drtszõrû kemnysgt (ezltal a fajta jellegt), tnkreteszi a szakaszos rst, gy a tovbbiakban lehetetlenn teszi a trimmelst. Sokan azrt vlasztjk mgis ezt a mdszert, mert gy nem kell kivrni, amg a szõrzet trimmelhetõ (berik), hanem brmikor lenyrhatjk a kutyt. Mgsem helyeslem ezt a mdszert, mivel a nyrott szõr ugyangy hullik, mint a hossz s tele lesz vele a laks, a btor. A trimmels amellett, hogy megõrzi a schnauzer szõrnek eredeti jellegt, elõnys, mert a termszetes vedlst segti, gy egyltaln nem hullik el kutynk szõre. Ez klnsen fontos laksban tartott llatok esetben.

Termszetesen elõfordulnak olyan egyedek, amelyek szõre nem tkletes, gy hiba is prblkoznnk a trimmelssel, csak knoznnk vele. (Selymes, gndr szõrû schnauzer nem kvnatos a tenysztsben.)

A schnauzert egy vben kb. 2-3 alkalommal kell trimmelni: tavasszal s nyr vgn, esetleg mg ksõ õsszel, ha elg vastag az aljszõre, hogy megvdje a hidegtõl, vagy laksban tartjuk. Hogy elgg rett-e a szõre a trimmelshez, azt knnyedn megllapthatjuk, ha a kutya szõrbõl az ujjunk kz fogunk egy kisebb tincset (15-20 szl) s ahogy a kutya elõrelp, ez a tincs - rnts nlkl - a keznkben marad. Amennyiben a tulajdonos a kozmetikt otthon, sajt maga kvnja elvgezni kutyjn, a kvetkezõ szerszmokkal kell rendelkeznie:

  • Trimmelõks (fogazott, nyeles kis ks, ami letlen)
  • Nyroll (kifejezetten kutyanyrshoz hasznlhat)
  • Oll (j minõsgû fodrszoll, 18-19-es mret)
  • Ritkt oll
  • Krmvg

Kizrlag tkletes, e clra kszlt, j minõsgû szerszmot hasznljunk, ellenkezõ esetben csak rthatunk a kutynak.

  1. Trimmels: A killts elõtt kb. 6 httel (attl fggõen, hogy addig hnyszor volt mr trimmelve, milyen gyorsan nõtt ssze eddig a szõr), a teljes szõrben levõ kutyt tpjk le leten trimmelõkssel. Alaposan szedjk ki az rett fedõszõrket. Majd a killts elõtti htig (tszr) hetente egyszer nem hegyes acl fûrszlappal gereblyzzk ki a puha aljszõrt. Vigyzzunk! Nem teljesen, csak annyit, amennyi kvnatos, hogy szlks, szrs legyen a ht tapintsa.
  2. Nyrs: A killts elõtt 2-3 httel (a rajzon jelzett rszeken) jra szedjk ki a szõrt a trimmelõkssel vagy ritktollval egyenletesre, ezzel hangslyozva a kutya izomzatt. gyeljnk, hogy ne vljk el lesen a trimmelstõl, gondosan ksztsk az tmenetet a szõr hosszsgtl fggõen.
  3. Nyrs: A killts elõtt kb. egy httel nyrjuk egszen rvidre a fejtetõt a ds szemldk vonalig, a fleket kvl-bell, a nyakat a szegycsonttl felfel, hogy jl ltszdjk a feszes nyakbõr. A farok alatti rszt a forgkig nyrjuk egszen rvidre, termszetesen itt is gyelve az tmenetekre a hosszabb s rvidebb szõrk tallkozsnl. Klnsen vigyzzunk a pofa nyrsakor, elmletileg az arcon tallhat t szemlcs kztt kell kpzeletbeli vonalat alkotva meghagyni a ds pofaszakllt, de ez fgghet kutynk fejformjtl. Figyeljnk arra, hogy akr nyitott, akr csukott a kutynk szja, egyarnt tglalap alakot mutasson, hogy amikor liheg, a szjzug felett lvõ szõrk nehogy oldalra killjanak vagy becsukott szjnl a rgizom lesen kiugorjon.
  4. Ollzs: A killts elõtt egy httel les fodrszollval igaztsuk meg, szedjk t a lbakon az esetleges kill szõrket, a mancsokat nyrjuk krbe, hogy kerek, zrt legyen, a pofaszõrk kzl tpjk ki vagy vgjuk le a kill rszeket. Az orrhton vagy a szem elõtt levõ hossz szõrket is cspjk le. A mellkasszõrt szedjk egyenletesre, a kill szõrket vgjuk le. A flek szleit nyrjuk krl ollval. A combok belsõ rszn s a hason szintn vgjuk le a szõrt rvidre. Killts elõtt legalbb hrom-ngy nappal frdessk meg a kutynkat s szrads utn alaposan kefljk ki, majd az esetleges hosszabb kill szõrket az egsz testen tpkedjk vagy cspjk le. Ksõbb mr ne frdessk a kutyt, mert a frdets puhv teszi a szõrzetet.
 


   Navigation                     
 
Home
 
Guestbook
 
Site
Mit szeretntek az oldalra?

For you                              

 
Oldaladra


ltotag olvassa a lapot.

1

 

 
 
 
 
 
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!